BEVEZETÉS

VALÓDI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
BÁRHOL ÉS BÁRKINEK

Az ENSZ egy nemrégiben készített felmérése szerint a természeti és az ember által előidézett katasztrófák évente körülbelül 208 millió ember életére voltak hatással. A világ legnagyobb katasztrófakezelő szervezeteinek hálózata akkoriban mindössze ezek 15 százalékához tudott eljuttatni valamilyenfajta segítséget. De mi a helyzet a többiekkel?

A nemzetközi önkéntes lelkészi katasztrófakezelő csapat elkötelezetten dolgozik azon, hogy segítsen betölteni a tátongó űrt. 1976 óta, de különösen az utóbbi évtizedben, az önkéntes lelkészek bolygószintű elismerésre tettek szert azzal, hogy több mint 200 katasztrófa helyszínén voltak jelen, mint például földrengéseknél és szökőáraknál, árvizeknél és tüzeknél, hurrikánoknál és tájfunoknál.

EGYETLEN ÉV ALATT
208
MILLIÓ
EMBERI ÉLET
KÁROSULT
világszerte
TERMÉSZETI KATASZTRÓFÁK
SORÁN

L. Ron Hubbard azért kezdeményezte az önkéntes lelkészi programot, mert látta, hogy úgy növekszik a bűnözés és az erőszak aránya a társadalomban, ahogy a vallás befolyása gyengül. Mottójuk értelmében, mely így szól: „Mindig lehet valamit tenni”, az önkéntes lelkészek feltétel nélkül segítenek mindenkinek a rendelkezésükre álló eszközökkel, és gyakorlati megoldásokkal, amelyek szcientológusok és nemszcientológusok által egyaránt igénybe vehetőek.

Az önkéntes lelkészek gyakran az elsők között érkeznek a katasztrófa helyszínére, hatékonyan segítve a válságkezelő hatóságok munkáját. Ki vannak képezve arra, hogy segíteni tudjanak azokon, akiknek sürgősen szüksége van erre, és hogy segítsenek a mentőmunkásoknak, a katasztrófa károsultjainak akár a logisztikák kezelésében, akár „szellemi elsősegélynyújtással”. Másokat is kiképeznek az önkéntes lelkészi technikák használatára, és gyakran azután is a helyszínen maradnak, hogy az azonnali válsághelyzet elmúlt, annak érdekében, hogy elősegítsék a közösség hosszú távú rendbejövetelét.

Manapság az önkéntes lelkészi program arra összpontosít, hogy válságkezelésben képzést nyújtson a közösségeknek, mielőtt még a katasztrófa bekövetkezne. Ebben segítenek az utazó kiállítások és szemináriumok, amelyeken az önkéntes lelkészi kavalkádok és Jóakarat-túrák alkalmával felállított jellegzetes sárga sátrakban lehet részt venni.

Az önkéntes lelkészek kiképzik a helyi lakosságot, hogy kezelni tudjanak bármely ember által előidézett vagy természeti katasztrófát, illetve hatékonyan el tudjanak járni bármely megpróbáltatás során, amellyel egy egyénnek, egy családnak vagy egy közösségnek szembe kell néznie. Az önkéntes lelkészek a Szcientológia kézikönyvében – a Szcientológia alapjainak átfogó referenciakönyvében – található 19 különálló tudásanyag oktatásával tanítják meg a többieknek, hogyan lehet valakit megszabadítani a szenvedéstől és a traumától, hogyan lehet megoldani problémákat, hogyan lehet válságot kezelni és javítani az emberi kapcsolatokat, akár családon belül, akár országok között. Ezek gyakorlati megoldásokkal szolgálnak valós életbeli gondokra. Többek között arra, hogy hogyan alapozzunk meg bármely szervezetet, hogyan tartsunk fenn hatékony kommunikációt és hogyan érjük el céljainkat közösségként.

Önkéntes lelkészi csapatok már beutaztak 5 kontinenst és 15 millió kilométert, 17 nyelven nyújtva segítséget, több mint 18 millió rászorulónak.